Клінічна лабораторія в Сумській обласній лікарні почала функціонувати в 1948 році.
У 1950 році під керівництвом зав.лабораторії Ситенко К.П.були створені біохімічний відділ (Круглова Л.Я.), серологічний відділ (Ординець Я.Д.).
В 1960 р. відбулась організація наукового товариства лаборантів.
Визначна подія відбулась у 1969 р. - з 27 по 29 листопада в Будинку культури ім. Фрунзе проводилась І-а республіканська конференція лікарів-лаборантів „Основні напрямки розвитку лабораторної служби республіки”.
З 1975 по 1978 рр. лабораторним відділенням завідувала Рощенко Є.І.
З 1978 по 1995 рр. лабораторним відділенням завідував Ярмоленко С.М.
В 1985 р. на базі КДЛ створений бактеріологічний відділ.
З 1995 р. по теперішній час керує лабораторією-- к.м.н. Медведєва І.М.
З 2002 р. у складі лабораторії працюють лаборанти-імунологи імунологічного центру, які виконують дослідження імунного статусу людини..
З 2004 року працює мобільна клініко-діагностична лабораторія, яка оснащена сучасними аналізаторами крові та сечі (напівавтоматичні гематологічний та біохімічний аналізатори), що виконує обстеження сільського населення.
Основні напрямки роботи
В лабораторії проводяться дослідження для пацієнтів КЗ”Сумська обласна клінічна лікарня”, для пацієнтів, що відвідують обласну консультативну поліклініку. В лабораторію виконуються біохімічні, гематологічні, загальноклінічні, імунологічні, бактеріологічні дослідження.
Національні програми
КДЛ бере участь у виконанні національних програм
- “Здоров'я нації”
- “Боротьба з туберкульозом”
- “Цукровий діабет”
Консультації:
Перелік досліджень, що виконуються в нашій лабораторії налічує 212 методик по основним розділам лабораторної діагностики, з поміж них: 47 -загальноклінічних, 17 - гематологічних, 6 - цитологічних, 99 - біохімічних, 16 - бактеріологічних, 27 - імунологічних.
У своїй роботі ми використовуємо реактиви та тест-системи з високою стабільністю, що відповідають международним стандартам якості.
У нашій лабораторії проводиться постійний внутрішній та зовнішній (міжлабораторний-базовий відділ МОЗ України) контроль якості досліджень за всіма напрямками ,основними необхідними методами: за контрольними материалами. Використання такого контроля дозволяє мінімізувати вірогідність діагностичних помилок.
Лабораторія атестована терміном на 5 років комісією МОЗ України.
Свідоцтво про атестацію №000875 від 03.09.2008 р.
Лікарю:
В арсеналі лабораторії працює сучасне обладнання, що дозволяє проводити великий спектр лабораторних досліджень:
- Автоматичний біохімічний аналізатор “Cobas E Mira” (виробник Австрія, 1994р.)
- Імуноферментний аналізатор “Multiskan-MS” (виробник Фінляндія, 1997 р.)
- Мікроскоп бінокулярний з комп'ютерною обробкою (виробник Zeiss, Австрія, 2006 р.)
- Аналізатор біохімічний напівавтоматичний ВА-88 (виробник Японія, 2006 р.)
- Гематологічний аналізатор ВС-3000 plus ( Mindray ) (виробник Японія,2006 р.). Автоматичний гематологічний анализатор, що вимірює 18 параметрів крові, у тому числі три субкласси лейкоцитів (лейкоформула) та три гістограми, що забезпечує просте і швидке вимірювання при дослідженні минимальної кількості крові.
- D-10 TM Тест-система для визначення вмісту гемоглобіна (США, Bio Rad, 2006 р.). Використовується для визначення фракції гемоглобіна А 1с (гликозильованого гемоглобіна). Це дозволяє клініцистам оцінити эфективність лікування цукрового діабета.
- Автоматичний аналізатор газів крові, рН та електролітів GEM Premier 3000 (2007 р.). Аналізатор термінальних станів-досліджує парціальний тиск вуглекислого газу, парц.тиск кисню, іони натрія, калія, іонізований кальцій, глюкозу, лактат, гематокрит.
Пацієнту:
Загальне положення про правила збирання біоматеріалів.
Для загальних клінічних досліджень.
Лабораторне обстеження хворих повинно проводитись в звичайних фізіологічних умовах. Напередодні лабораторного обстеження недопустимі фізичні, емоційно-психічні перевантаження, забороняється вживання алкоголю, кави, паління, різні зміни харчування.
З метою діагностичного лабораторного дослідження біологічних рідин та патологічних виділень необхідно проводити перед початком лікування хворого.
Для спостереження за станом хворого в динаміці ( в процесі лікування) збирання матеріалу для повторних досліджень проводять в ранкові часи після пробудження хворого до проведення лікувальних терапевтичних і хірургічних маніпуляцій та фізіотерапевтичних процедур.
Посуд з отриманим матеріалом маркірують і разом з направленням, прикріпленим до посуду з допомогою гумки, доставляють в лабораторію.
Для гематологічних досліджень.
Забір капілярної крові у хворих здійснюється з пальця чи мочки вуха зранку натщесерце або через годину після легкого сніданку. Перед забором крові хворий повинен знаходитись в звичайних фізіологічних умовах, але виключити вживання надмірної кількості їжі, ліків
(особливо тих, що вводяться внутрішньо шкірно або внутрішньовенно ) уникати фізичних перевантажень та психічного напруження.
Забір крові у хворих необхідно проводити до початку лікувальних, фізіотерапевтичних та діагностичних процедур (в тому числі лазеротерапії та рентгенологічного обстеження).
Повторні дослідження крові необхідно проводити в один і той же час доби і в аналогічних умовах для забезпечення порівняння.
Лабораторному дослідженню підлягає тільки свіже зібраний матеріал.
Правила збирання сечі.
Напередодні збирання загально клінічного аналізу сечі особливих обмежень в раціоні нема. Необхідно лише утримуватися від великої кількості моркви, буряка, що містять органічні барвники, а також від приймання сечогінних засобів, амідопірину, сульфониламідів, настою чи відвару олександрійського листа. За добу до дослідження не слід міняти питний режим, збільшувати чи зменшувати кількість рідини.
Сечу збирають у чистий скляний широкогорлий посуд зранку, відразу після пробудження, попередньо підмившись водою з милом.
Перед дослідженням сечі за методом Адіс-Каковського добовий прийом рідини ( чай, молоко, компот, вода) обмежується до 1 л. Хворий повинен менше пити вдень і зовсім не пити вночі. Збирають сечу, що виділилась за 10-12 годин. Зберігати сечу слід в прохолодному місці.
При дослідженні концентраційної здатності нирок за методом Зимницького протягом доби через кожні 3 години слід зібрати в окремі, раніш приготовані баночки 8 порцій сечі (починаючи з 9 години ранку). Сечогінні засоби використовувати не можна!
Визначення кількості глюкози в добовій сечі. Для такого аналізу сеча збирається наступним чином: її перша ранкова порція (після пробудження) виливається. Потім хворий збирає в чисту скляну 3-літрову банку всі порції сечі протягом доби, в тому числі і порцію сечі, що виділяється наступного дня зранку. Також збирається добова сеча для кількісного дослідження білку.
Дослідження сечі за методом Нечипоренко (для кількісного визначення клітин крові, що потрапили в сечу внаслідок запального процесу). Збирають тільки середню порцію сечі ( однієї порції) в любий час доби, згідно з призначенням.
Дослідження сечі на вміст уропепсину.
Зранку після сну хворий випорожняє сечовий міхур (в унітаз), позначає час першого сечовипускання в направленні. А через 2 години збирає в чистий сухий посуд всю сечу, що виділилася за 2 години, позначають в направленні час другого сечовипускання. На протязі 2 годин між першим та другим сечовипусканням хворий не повинен вживати їжу, рідину
Клінічне дослідження фекалій.
Забір фекалій проводять в сухий чистий посуд (скляний), достатньої місткості. Забороняється збирати фекалії в пеніцилінові флакони, картонні, паперові та сирникові коробочки. Копрологічному дослідженню підлягають фекалії, отримані при самостійній дефекації. Не можна направляти фекалії хворого після клізми, застосування ректальних свічок, послаблю вальних засобів, барвникових речовин (настою беладони, пілокарпин, препаратів заліза, барія, вісмута та ін.), що викликають функціональні зміни шлунково-кишкового тракту (змінюють перистальтику кишок) чи змінюють характер та забарвлення фекалій. Непридатні для дослідження фекалії, що містять сторонні домішки (сечу, виділення статевих органів, дезинфікуючих речовин, ліки, жир та ін.)
Дослідження фекалій на приховану кровотечу:
За 3-4 дні до дослідження хворому необхідно виключити з харчового раціону м'ясо, рибу, зелені частки рослин, помідори, яйця, а також ліки, що містять залізо, карболен, мідь, вісмут, магній та інші важкі метали.
Дослідження фекалій на яйця гельмінтів.
Фекалії збирають в сухий чистий скляний посуд без попередньої підготовки хворого або після застосування методів провокування, вживання протиглисних та послаблю вальних препаратів. Для дослідження беруть свіже виділені фекалії з різних місць однієї порції в кількості не менш 50 г.
Збирання харкотиння для клінічного дослідження.
Зранку після сну натщесерце хворий повинен провести ретельний туалет ротової порожнини та носоглотки (почистити зуби, прополоскати ротову порожнину та носоглотку кип'яченою водою), а потім шляхом глибокого відкашлювання, а не відхаркування зібрати свіже виділене харкотиння в сухий чистий скляний посуд, дотримуючись при цьому санітарно-гігієнічних норм та правил.
Завідувач відділенням:
Медведєва Ірина Михайлівна - лікар-лаборант вищої категорії, кандидат медичних наук, обласний позаштатний спеціаліст УОЗ.
Ординатори:
Рощенко Є.І. - вища категорія Жук О.В.
Пилипенко Л.І. - вища категорія Свідерська Г.В.
Одринська В.Ф. - вища категорія Жигаліна Л.Д.
Сафронова Т.В. - вища категорія Прядун О.О.
Прокопенко Л.С. - вища категорія Скрипченко О.М.
Лохоня І.М. - перша категорія Алєщенко І.М.
Нестеренко Ю.С. - друга категорія Дегтяренко Ю.В.
Макаренко О.І. - друга категорія
Турчина Л.В. - б/к
Завадська І.М. -б/к
Контактна інформація:
тел.зав.КДЛ (0542)250145
тел. КДЛ (0542)251079