Нейрохірургічне відділення КЗ СОКЛ – єдине відділення, де надається спеціалізована допомога хворим з патологією ЦНС.

    У 1957 році на базі кафедри нейрохірургії Київського інституту удосконалення лікарів був підготовлений лікар-хірург Сумської обласної лікарні, який почав надавати спеціалізовану нейрохірургічну допомогу в області. Це був Павло Павлович Сіващенко. Нейрохірургічні хворі, що потребували оперативного лікування, концентрувались в хірургічному відділенні обласної лікарні.

     У 1967 році в складі Сумської обласної лікарні створено нейрохірургічне відділення на двадцять ліжок. Таким воно залишалось до кінця 1972 року.

    З 1972 року в нейрохірургічному відділенні почали надавати хірургічну допомогу хворим з пухлинами головного та спинного мозку різної гістоструктури та локалізації, дискогенними радикулітами поперекового відділу хребта (з 1974 року - міждужкова дискектомія). Запроваджено метод каротидної ангіографії. Перша каротидна ангіографія у відділенні виконана 24 жовтня 1972 року. Для цього було сконструйовано і виготовлено спеціальний пристрій, що дозволив робити сім ангіограм в прямій та бокових проекціях. Також було виготовлено пристрій для проведення сповільненої направленої пневмоенцефалографії, виконувалась вентрикулографія.

    Згідно Наказу № 503 від 27 жовтня 1974 року по Сумській обласній лікарні нейрохірургічне відділення розширено до сорока двох ліжок. За рік у відділенні був введений в дію рентгенкабінет, де виконувались рентгенконтрастні дослідження, відкрито операційно-перев'язочний блок, що складався із планової та ургентної операційних, матеріальної, перев'язочної.

     Перше оперативне втручання в новій операційній було виконано 2 грудня 1975 року (видалення аденоми гіпофізу).

     На кінець 1976 року у відділенні працювало п'ять лікарів-нейрохірургів, лікар-офтальмолог, сімнадцять медичних сестер, п'ятнадцять молодших медичних сестер.

   З 1982 року введено цілодобове чергування нейрохірурга для надання невідкладної допомоги потерпілим з нейротравмою та іншими видами гострої нейрохірургічної патології. В приймальному відділенні створена мала операційна, цілодобово - можливість проведення рентгенологічного і ультразвукового обстеження хворих, а з 1992 року - комп'ютерної томографії. Щорічно невідкладна і консультативна допомога надається близько десяти тисячам хворим.

    У 1989 році відділення розширено до шістдесяти ліжок.

 

Основні напрямки роботи

     У відділенні виконуються хірургічні втручання на центральній та периферичній нервовій системах, при травмах головного та спинного мозку, пухлинах мозку, вадах розвитку нервової системи у дітей, хірургічних формах судинних уражень головного мозку, гідроцефалії, больових синдромах (кили дисків та ін.), запальних захворюваннях мозку (абсцеси), наслідках нейротравми (пластика дефектів черепу).

    Лікарями відділення запроваджено сучасні лікувально-діагностичні методики малоінвазивних втручань при килах міжхребцевих дисків поперекового відділу хребта, шунтуючих операцій при гідроцефалії у дітей, комбіноване лікування пухлин головного мозку із застосуванням променевого та хіміотерапевтичного методів, запроваджено алгоритми діагностики та лікування епілепсії, черепно-мозкової травми, травм хребта та спинного мозку. Значна частина оперативних втручань проводиться з використанням мікрохірургічної техніки та операційного мікроскопа.

     Усього за останні роки запроваджено п'ятнадцять лікувально-діагностичних методик, що дозволило суттєво підняти рівень надання нейрохірургічної допомоги.

    Лікарі відділення є авторами низки наукових статей у вітчизняних та зарубіжних наукових виданнях та збірках. Усього опубліковано близько п'ятдесяти робіт. Останні роботи: «Наближення нейрохірургічної допомоги мешканцям села» та «Хірургічне лікування гломусних пухлин» були озвучені на III з'їзді нейрохірургів України у вересні 2003 року, увійшли до збірки матеріалів з'їзду.

   У відділенні проводяться ультразвукові дослідження, комп'ютерно-томографічне дослідження, магнітно-резонансна томографія.

 

Консультації

     Відділення є базою для надання невідкладної допомоги жителям області по лінії територіального центру екстреної медичної допомоги. За рік виконується близько ста п'ятдесяти виїздів.

   В травмцентрі цілодобово виконується прийом потерпілих з нейротравмою. Всім, без винятку, виконується рентгенологічне дослідження, консультації суміжних спеціалістів. У залежності від показів, хворі госпіталізуються у відділення або направляються в інші лікувальні заклади. В середньому, за одну добу обстежується двадцять один хворий, за рік виконується близько двох тисяч оперативних втручань.

   В обласній поліклініці щоденно ведуть консультативний прийом лікарі-нейрохірурги вищої та І категорії, за останні два роки прийнято шість тисяч п'ятдесят дев'ять хворих.

   Відділення має автономний операційний блок, необхідні функціональні підрозділи, оснащене необхідним обладнанням, інструментарієм, апаратурою для надання планової та невідкладної нейрохірургічної допомоги в області. В його складі - палата інтенсивної терапії.

 

Співпраця

     Відділення є навчальною і клінічною базою курсу нейрохірургії медичного факультету Сумського державного університету. Курс очолює доктор медичних наук, професор Потапов О.О. У відділенні проходять підготовку лікарі хірургічного профілю із районів області з питань нейротравми.

 

Завідувач відділенням

Дмитренко Олександр Петрович

Вища кваліфікаційна категорія

 

Ординатори

Горох Л.П.

Кмита П.К.

Нелепін М. І.

Циндренко О. П.

Сьома І.О.

Лохоня М. П.

Сотніков О. А.

Матвієвський І. В.

Кригін В. В.

Кмита О.П.

 

Контактна інформація

Тел. (0542) 250204